Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?
Rolety wewnętrzne stały się dość powszechnie spotykanym elementem wyposażenia wnętrz. Trudno się dziwić, gdyż mogą nie tylko zapewnić pewien poziom prywatności, ochraniając nasze wnętrza przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ale też w każdej chwili zaciemnić zbyt nasłonecznione pomieszczenie. Całkiem logiczne wydaje się myślenie, że roleta, blokując promienie słoneczne, powinna spełniać również funkcje termoizolacyjne. Ale czy tak jest w rzeczywistości?
Rolety wewnętrzne a izolacja termiczna
Najprościej rzecz ujmując, izolacja termiczna jest procesem, polegającym na zapobieganiu utracie ciepła. Czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura powietrza, promienie słoneczne lub wiatr nie mają dzięki temu wpływu na temperaturę panującą we wnętrzu budynku.
Czy wisząca w oknie roleta wewnętrzna może w jakikolwiek sposób wpływać na poziom termoizolacji budynku?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, przez wzgląd na to, że wszystko uzależnione jest od rodzaju wybranej przez nas osłony okna. A te mogą być bardzo różne!
Klasyczne rolety wykonane są z cienkich materiałów, które nie wykazują właściwości termoizolacyjnych. Ponadto sposób ich ułożenia na oknie wyklucza całkowite zachowanie szczelności – roleta odstaje od okna, tworząc szczelinę, przez którą ciepło dostarczane przez promienie słoneczne wpada do środka, powodując podwyższenie poziomu temperatury w pomieszczeniu.
Nie oznacza to jednak, że decydując się na montaż rolety wewnętrznej tracimy wpływ na to, jaki mikroklimat będzie panował w środku.
Kiedy roleta wewnętrzna zatrzymuje ciepło?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci rolet starają się dopasować ich specyfikację techniczną do rosnących potrzeb nabywców. Jednym z coraz częściej rozpatrywanych aspektów podczas kupna rolety są jej właściwości termoizolacyjne. By roleta takie zadanie spełniała musi wykazać kilka cech.
Do dwóch najważniejszych należą:
- materiał, z którego roleta została wykonana – sprawdzą się te z dodatkową warstwą gumy lub aluminium (warstwa blackout), roleta powinna być również wykonana z grubszego materiału, który dobrze przepuszcza powietrze. Brak właściwej wentylacji może spowodować osadzanie się wilgoci na szybach,
- sposób montażu – zalecane są rolety kasetowe z prowadnicami. Te modele szczelniej przylegają do okien, co z kolei przekłada się na skuteczniejsze zatrzymywanie promieni słonecznych między powierzchnią okna a roletą
Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że samo posiadanie takiej rolety nie gwarantuje, że zacznie ona spełniać właściwości termoizolacyjne. Istotne jest również korzystanie z niej we właściwy sposób. Zaleca się unoszenie rolet w momencie pojawienia się promieni słonecznych i opuszczenie jej w momencie, gdy pomieszczenie osiągnie optymalną dla nas temperaturę.
W przypadku wątpliwości podczas dokonywania wyboru warto skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca, który pomoże nie tylko dobrać nam odpowiednią roletę, ale również wytłumaczy w jaki sposób ją eksploatować, by przysłużyła nam na długie lata.