Jak opuścić żaluzje?
W teorii każdy z nas wie, że aby żaluzje spełniały swoją rolę konieczne jest ich opuszczanie. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że aby żaluzje nie uległy szybkiej degradacji, opuszczanie żaluzji musi podlegać właściwym procesom.
Wymarzone żaluzje są bardzo efektowną i elegancką ozdobą wnętrz – z powodzeniem zastępują klasyczne długie firany i ciężkie zasłony. Właściwie dobrane i zamontowane są jednak i znacznie większym wydatkiem, dlatego też aby je chronić przed zbyt wczesnym uszkodzeniem konieczne jest zapoznanie się z ich instrukcją obsługi. A ta najczęściej dotyczy prawidłowego opuszczania żaluzji. Jak opuścić żaluzje, by ich nie uszkodzić?
Jak odsłaniać i zasłaniać żaluzje?
Wiele żaluzji posiada mechanizm otwierania i zamykania, dzięki czemu możemy do pomieszczenia wpuścić na przykład więcej światła, wciąż pozostawiając sobie odrobinę prywatności przed wścibskim okiem sąsiada.
W zależności od typu i modeli żaluzji istnieją dwa sposoby na prawidłowe odsłonięcie i zasłonięcie żaluzji. Mniejsze, czyli na ogół 25 mm, wyposażone są w specjalny patyczek, który obraca się delikatnie w lewo lub w prawo. To właśnie z jego pomocą można regulować ilość światła, jaka wpada do środka, jednocześnie nie podnosząc całych żaluzji. Patyczek należy trzymać pod kątem, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia lameli.
Co więcej, ten mechanizm zamykania i otwierania żaluzji ułatwia także kontrolę ciepła – żaluzje, które są wyposażone w specjalną powłokę odbijającą światło należy właściwie skierować do wnętrza lub na zewnątrz pomieszczenia również za pomocą patyczka.
W większych żaluzjach, 50 mm mechanizm otwierania i zamykania żaluzji w większości przypadków to dwa sznureczki – jeden otwiera żaluzje, a drugi analogicznie je zamyka.
Decydując się na montaż żaluzji konieczne jest zapoznanie się z instrukcją – tylko właściwe otwieranie i zamykanie lameli sprawia, że żaluzje pozostają czyste, eleganckie i przede wszystkim prawie jak nowe przez bardzo długi okres czasu. Nieprawidłowe otwieranie i zamykanie żaluzji może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu, a tym samym – zmuszać do wymiany całej żaluzji.
Jak opuścić żaluzję?
Skoro już wiemy, jak otwierać i zamykać żaluzje, pozostaje pytanie – jak opuścić żaluzje? Większość wyposażona jest w komplet sznurków – ich ilość zależna jest od wielkości i ciężaru samej żaluzji. Powinny one być związane razem, co znacznie ułatwia identyfikację urządzenia. Jeśli nie są, tuż po ich zamontowaniu warto je oznaczyć lub delikatnie splątać (ale tylko miejscowo, uważając, by skręt sznurków nie spowodował splątania ich na całej długości), aby przy każdym podnoszeniu i opuszczaniu żaluzji, używać ich równocześnie.
Podniesie żaluzji następuje w momencie, gdy stojąc naprzeciw niej pociągamy sznurek – powinien on być trzymany pod delikatnym kątem, aby sznurek nie zniszczył lakieru lub farby, którą pokryte są lamele. Po podniesieniu żaluzji należy ją zablokować, co robimy pociągając sznurek na zewnątrz żaluzji.
Opuszczanie żaluzji wykonuje się w sposób odwrotny, czyli należy ją najpierw odblokować pociągając sznurek na zewnątrz, a następnie cały czas trzymając sznurek delikatnie je opuszczamy.
W przypadku ciężkich żaluzji proces koniecznie trzeba przeprowadzać powoli, aby nie doprowadzić do nagłego zacięcia się całego mechanizmu.
Właściwe opuszczanie żaluzji jest kluczowe w zachowaniu ich sprawności i przede wszystkim – elegancji. Niewłaściwe użytkowanie nie tylko prowadzi do zacięcia się mechanizmów, lecz również do powstania wad wizualnych, które wpływają na estetykę.