Rolety i żaluzje jako sposób na radzenie sobie z upałem w domu
Duże przeszklenia w pomieszczeniach mieszkalnych sprzyjają ich szybkiemu nagrzewaniu się. W celu zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz i ograniczeniu kosztów związanych z klimatyzowaniem pomieszczeń warto rozważyć montaż osłon okiennych. W zależności od preferencji mogą to być systemy wewnętrzne lub zewnętrzne, rolety lub żaluzje. Jak osłony okien wpływają na temperaturę w pomieszczeniu?
Tradycyjne osłony okienne działają na zasadzie tworzenia poduszki powietrznej między szybą a pancerzem osłony. W przypadku osłon zewnętrznych poduszka tworzy się na zewnątrz pomieszczenia. Analogicznie, w przypadku osłon wewnętrznych powstaje ona wewnątrz. W sezonie letnim, kiedy intensywne promieniowanie UV ogrzewa powietrze osłona blokuje jego przepływ, tym samym umożliwiając utrzymanie znacznie niższej temperatury wewnątrz. Nieco inaczej działają nowoczesne rolety refleksole Zip, które powstają na bazie precyzyjnie wyselekcjonowanych materiałów zacieniających. Materiały te nie tylko skutecznie blokują napływanie ciepłego powietrza do wewnątrz, ale jednocześnie odbijają promieniowanie UV przeciwdziałając nagrzewaniu się szyby i ogrzewaniu cząsteczek powietrza w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Materiały zacieniające o podobnych właściwościach są coraz częściej wykorzystywane także do produkcji rolet wewnętrznych.
Rolety czy żaluzje: Na co zwrócić uwagę wybierając system zacieniający?
Rolety i żaluzje zapewniają cień w pomieszczeniu i pomagają utrzymać optymalną temperaturę powietrza. Różnią się jednak pod względem działania i funkcjonalności. Podczas, gdy tradycyjna roleta po opuszczeniu całkowicie blokuje widok z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie, ruchome lamele żaluzji pozwalają wyglądać na zewnątrz jednocześnie pozostając niewidocznym z zewnątrz. Możliwość „otwarcia” pancerza osłony okiennej pozwala na doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Jest ono bardziej korzystne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia niż światło elektryczne, a co ważne nie generuje dodatkowych kosztów wynikających z konieczności oświetlania pomieszczeń w ciągu dnia.
Przy wyborze osłon okiennych warto uwzględnić aranżację wnętrza. Oferta systemów zaciemniających jest tak szeroka i zróżnicowana, iż z łatwością można w niej znaleźć rozwiązanie, które będzie stanowiło integralny element stylu wnętrza, a tym samym jego dodatkową ozdobę.
Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?
Inwestorzy często zastanawiają się, który system jest bardziej wydajny. Ze względu na tworzenie warstwy izolacyjnej na zewnątrz pomieszczenia o wiele korzystniejsze z perspektywy termiki są nowoczesne rolety i żaluzje zewnętrzne. Zapobiegają one nagrzewaniu się szyby, co w przypadku przeszkleń wielkopowierzchniowych przekłada się na znaczące obniżenie temperatury wewnątrz. Dodatkowym atutem systemów zewnętrznych jest ochrona przed włamywaczami. Najwyższy stopień ochrony zapewniają oczywiście rolety antywłamaniowe, jednak każdy element montowany na fasadzie budynku to dodatkowe utrudnienie dla potencjalnego włamywacza. Alternatywą dla rolety zewnętrznej może być wspomniana wcześniej roleta refleksola. Refleksole to systemy dedykowane do montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.