Wymiana zwijacza rolety zewnętrznej
Aby roleta działała prawidłowo, niezbędne jest jej odpowiednie sterowanie. Większość nowoczesnych rolet wyposażona jest w system elektryczny, czyli tak zwane zdalne sterowanie na pilot lub czujnik zmierzchu. Nie każdy jest jednak zwolennikiem elektroniki, a zatem dość często spotykany sposób obsługi rolety to klasyczne zwijacze ręczne. Jak je wymienić?
Wymiana zwijacza rolety zewnętrznej nie jest niczym nadzwyczajnym – jak każde urządzenie z czasem ulega zużyciu. Nie oznacza to, że konieczna jest wymiana całej rolety na nową, szczególnie jeśli nie widać na niej większych uszkodzeń. Jak zatem samodzielnie wymienić zwijacz rolety zewnętrznej?
Jaki zwijacz do rolety zewnętrznej?
Przed wymianą zwijacza rolety zewnętrznej kluczowa jest odpowiedź na pytanie, jaki zwijacz pasować będzie do rolety. Dzieli się je na korbowe oraz klasyczne. Drugą kwestią jest, czy ma on być dostosowany do linki czy taśmy. Wreszcie – gdzie zwijacz do rolety zewnętrznej ma być zainstalowany.
W zależności od tych trzech parametrów wymiana zwijacza do rolet zewnętrznych będzie się nieznacznie od siebie różnić.
Wymiana zwijacza rolety zewnętrznej na ramie okiennej
Jeśli przelotka rolety zewnętrznej znajduje się na oknie, również i zwijacz musi być na niej zamontowany. Zabezpiecza to ramę okienną przed wyłamaniem w przypadku zbyt gwałtownego zamknięcia lub otwarcia okna.
Zwijacze z reguły są większe niż przelotki, a to oznacza, że nie zawsze znajdzie się na nie miejsce. W takim wypadku niezbędne jest wykonanie właściwego otworu w ścianie okiennej, który będzie dopasowany do wielkości zwijacza.
Dziura w ścianie może mieć wpływ na termoizolację budynku, a zatem taki zabieg warto wykonać z wykorzystaniem specjalistycznych pianek, albo z pomocą fachowca, który uwzględni również parametry cieplne budynku stosując właściwe materiały zabezpieczające.
Wymiana zwijacza rolety zewnętrznej na ścianie
Zwijacz na ścianie montuje się na kołkach. Po otwarciu pokrywy zwijacza wystarczy przełożyć linkę lub taśmę przez hamulec, który umożliwia lekkie i niepełne przesuwanie rolet i założyć ją na bolec, który znajduje się wewnątrz zwijacza. Gotowy zwijacz po prostu zamykamy.
Montaż zwijacza na ścianie jest prostszy i przede wszystkim nie wymaga dodatkowego kucia ścian. Nie mniej, usadowienie tego małego sterowania ręcznego zależne jest przede wszystkim od samej rolety i przelotki. Choć sam proces nie jest skomplikowany, warto poprosić o pomoc fachowca – dzięki temu nie musimy martwić się o gwarancje na elewacje, ale też i na same rolety. Pamiętajmy, że samodzielne naprawy, w tym wymiana zwijacza rolety zewnętrznej, skutkuje najczęściej złamaniem regulaminu gwarancji – w przypadku nowych rolet, lub tych objętych długoletnią gwarancją, szkoda tracić je przez tak mały szczegół, szczególnie że dedykowani monterzy mogą okazać wsparcie także w pełnym przeglądzie rolet i dokonać drobnych napraw lub wymiany od ręki.